Technické spektrum

Technické spektrum

Spektrum – súbor, resp. skupina prvkov alebo zložiek veľkej rozmanitosti a pestrosti.

Takto definuje slovo „spektrum“ jeden z mnohých slovníkov cudzích slov z hľadiska publicistiky. Nie je preto náhoda, že práve toto slovo má vyjadrovať to, s čím sa v tejto rubrike môžete stretnúť. Ide o príspevky na rôzne témy z oblasti vznetových motorov a ich palivových systémov, ale aj opravárenstva a diagnostiky, zo zákulisia výrobcov dieselových motorov a výrobcov palivových systémov aj ich komponentov... Jednoducho všetkého, čo len trochu vonia naftou. Príspevky v tejto rubrike sú určené najmä tým, ktorí sa neuspokoja len so všeobecnými informáciami, ale chcú byť informovaní podrobnejšie a vedieť viac o veciach súvisiacich so vznetovými motormi.
 

Tip: pre zväčšenie alebo zmenšenie textu resp. celej stránky môžete využiť pohyb rolovacieho kolieska myši pri súčasnom držaní klávesy CTRL.

Ale vy ste to vedeli, že?

(Ne)kvalita nafty

(Ne)kvalita nafty

27.2.2020 10:25:26 21814

Čo majú pivo a nafta spoločné? Okrem toho, že sú to azda najoblúbenejšie tekutiny medzi vlastníkmi vozidiel s naftovým motorom, nie je ich nikdy dosť! Pravdepodobne o ničom sa nevedie toľko polemík medzi motoristami, pracovníkmi servisov i predajcami náhradných dielov či samotných vozidiel ako o kvalite piva a… samozrejme, nafty.

Čítajte viac...

Emulzná nafta- zmes vody a nafty

Emulzná nafta- zmes vody a nafty

27.2.2020 10:25:26 19803

Svet je dnes plný extrémov... Na jednej strane je prítomnosť vody v nafte jav absolútne nežiadúci – a každodenná prax to aj potvrdzuje - a na strane druhej svet aktívne experimentuje s používaním nafty s prímesou vody ako alternatívnym palivom! Ktosi raz povedal: “Keby sa svet otočil hore nohami, veľa vecí by sa dostalo do správnej polohy"- a mal pravdu!

Čítajte viac...

Vstrekovače Common rail: „šmejdy“ alebo „high-tech“ produkty?

Vstrekovače Common rail: „šmejdy“ alebo „high-tech“ produkty?

27.2.2020 10:25:26 55868

V rozhovoroch majiteľov vozidiel so vznetovým motorom, ale aj pracovníkov servisov či predajcov náhradných dielov, sa možno bežne stretnúť s názormi vyjadrujúcimi nespokojnosť s kvalitou vstrekovačov systému Common rail toho či onoho výrobcu. Padajú výrazy ako: ...to sú „šmejdy“... rýchlo „odchádzajú“... nič nevydržia... . Takže čo sú vlastne schopné vydržať súčasné vstrekovače Common rail?

Čítajte viac...

Do...! Omylom som natankoval-a benzín!

Do...! Omylom som natankoval-a benzín!

27.2.2020 10:25:26 53162

Bohužiaľ, stáva sa... Nezáleží na tom z akého dôvodu, no občas sa naozaj „podarí“ natankovať benzín do nádrže automobilu so vznetovým motorom. Ba čo viac, nájdu sa motoristi „starej školy" odchovaní na klasických radových vstrekovacích čerpadlách, ktorí zámerne dolievajú benzín do nafty v snahe znížiť jej bod filtrovateľnosti v zimnom období! V každom prípade platí, že benzín v nafte je problém...

Čítajte viac...

BOSCH,  CONTINENTAL, DELPHI, DENSO a STANADYNE verzus bionafta

BOSCH, CONTINENTAL, DELPHI, DENSO a STANADYNE verzus bionafta

27.2.2020 10:25:26 12368

Otázkou využívania alternatívnych zdrojov palív sa dnes zaoberá prakticky celý svet vrátane najvýznamnejších renomovaných svetových výrobcov vstrekovacích systémov pre vznetové motory. Piati najväčší svetoví producenti v tejto oblasti: Bosch, Continental AG (bývalý Siemens VDO), Delphi, Denso a napokon americký Stanadyne, nemôžu stáť bokom.

Čítajte viac...

DELPHI opäť raz zvyšuje svoj technologický náskok

DELPHI opäť raz zvyšuje svoj technologický náskok

27.2.2020 10:25:26 17703

Skalní priaznivci vznetových motorov určite zaregistrovali informáciu z konca roka 2008 kedy firma DELPHI oznámila svetu nový kvalitatívny skok v oblasti vstrekovacích systémov dieselových motorov v podobe piezoelektrického vstrekovača 2. generácie DFI3... Počas niekoľkoročného vývoja novej technológie piezoelektrického vstrekovania paliva vznetových motorov postaveného na platforme Common rail s tlakom až 2000 barov, spolupracovali inžinieri spoločnosti DELPHI s tímom odborníkov firmy DAIMLER.

Čítajte viac...

Palivové aditíva a ich vlastnosti

Palivové aditíva a ich vlastnosti

27.2.2020 10:25:26 43167

Moderné, výkonné a presné palivové systémy vznetových motorov posledných rokov, robia súčasné automobily výkonnejšími, kultivovanejšími, úspornejšími a ohľaduplnejšími k životnému prostrediu. Na druhej strane, zavádzanie čoraz precíznejších systémov manažmentu dávkovania paliva, zvyšuje ich zraniteľnosť v podobe extrémnej citlivosti na znečistenie a kvalitu použitej nafty.

Čítajte viac...

  • 1
  • 2

Prihlásenie