BOSCH, CONTINENTAL, DELPHI, DENSO a STANADYNE verzus bionafta

Pridané: 27.2.2020 10:25:26 Počet zobrazení: 12346

27 Február 2020

Otázkou využívania alternatívnych zdrojov palív sa dnes zaoberá prakticky celý svet vrátane najvýznamnejších renomovaných svetových výrobcov vstrekovacích systémov pre vznetové motory. Piati najväčší svetoví producenti v tejto oblasti: Bosch, Continental AG (bývalý Siemens VDO), Delphi, Denso a napokon americký Stanadyne, nemôžu stáť bokom.

BOSCH,  CONTINENTAL, DELPHI, DENSO a STANADYNE verzus bionafta

     Problematika nahradenia fosílnej nafty novými druhmi ekologickejších palív je jedna z mála doslova bytostných otázok, ktorá všetkých týchto, inak konkurentov, spája. Je to pochopiteľné. Veď bez ohľadu na značku vstrekovacieho systému všetky využívajú rovnaké palivo - klasickú motorovú naftu - zatiaľ... Avšak tento stav sa musí zmeniť. Dôvody týchto potrebných zmien sú prozaické a všeobecne dobre známe...

S intenzívnejšími pokusmi s alternatívnymi palivami najmä na báze surových či modifikovaných rastlinných olejov sa začalo ešte v 70-tych rokoch minulého storočia po vypuknutí svetovej ropnej krízy. Aj po vyše troch desaťročiach od začatia experimentov je smer využívania upravených rastlinných olejov jeden z tých reálnejších. Rastlinné oleje nám podľa všetkého síce nevyriešia otázku úplneho nahradenia nafty ako paliva pre vznetové motory, avšak mohli by nám pomôcť počas  tohto "preklenovacieho" obdobia charakterizovaného intenzívnou snahou sveta o nájdenie dokonalejšieho riešenia.

Dnes, keď sa esterifikované rastlinné oleje stali povinnou súčasťou bežne tankovaného paliva na čerpacích staniciach Európskej únie, je určite zaujímavé poznať názor i samotných výrobcov vstrekovacích systémov vznetových motorov na spaľovanie FAME (Fatty Acid Methyl Esters). Rozhodli sme sa preto sprístupniť Vám spoločné stanovisko piatich najvýznamnejších svetových výrobcov FIE (Fuel Injector Equipment) k využívaniu alternatívnych palív:

 

Vyhlásenie výrobcov 2007. (SK verzia)

 

Anglické originálne verzie vyhlásení

Common position statement 2009 (.pdf)


Common position statement 2007
(.pdf)

Common position statement 2004 (.pdf)

Common position statement 2000 (.pdf)

 

  Prevziať program Adobe Reader

Návrat hore

Prihlásenie